Proč vydávám vlastním nákladem?

04.06.2022

Kdyby měl někdo otázku, proč své knihy vydávám vlastním nákladem, tady je má odpověď:

U klasického vydavatele jsem to ani nezkusila. Proč? Otázku vydání vlastním nákladem, formou crowdfundingu nebo oslovením klasického vydavatele zkoumám už pár let. Každá z těchto cest má své výhody.

Já si zatím vybírám cestu číslo jedna a to z toho důvodu, že si chci své dílo vytvořit sama od A až po Z, chci mít o všem přehled a chci si vytvořit svou obálku, cenu, počet výtisků, co bude obsahovat atd. Zatím vnímám vydání u klasického vydavatele jako prodej svého textu do cizích rukou za cenu, že budu mít tyto "starosti" z krku. Prodám mu svoji práci za pár procent (slyšela jsem různé částky, vlastní zkušenosti nemám ale údajně to jsou 2 - 5 % u neznámého autora) z prodeje a ztratím tak veškerou moc nad dílem, které autor tvořil měsíce a mnohdy i roky. Kniha je sice v obchodech, ale tam si většinu z ceny bere prodejce, což je pochopitelné, a vydavatel dostane téměř nula prd a tak si umíte představit co dostane autor. Mimochodem asi nikdo nechce vidět svoji knihu ve výprodeji, to by byl pro mě strašák... A podstatné pro mě je to, že tímto se autor nezbavuje povinnosti svoji knihu propagovat, naopak.

Třeba jednou změním názor, ale prozatím nechci svoji práci, které věnuji svůj čas a která mě nesmírně naplňuje a baví, odložit po dokončení do cizích rukou, protože se jí dál nechci zabývat. Nepotřebuji velké náklady a prodávat ji po stovkách, chci psát i nadále s radostí a svým tempem a věřím tomu, že když se kniha bude líbit, své čtenáře si najde. Nejsem prodejce ani propagátor, tohle neumím a jsem s tím srovnaná. Mým cílem je svými knihami čtenáře pobavit, trochu napínat a v nejlepším případě možná předat nějaké to zamyšlení. 


© 2018 Hana Novotná. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00